На Вінниччині відкрили меморіал жертвам Голокосту

Меморіал пам’яті євреїв міста Вінниці та Вінниччини, які загинули від рук нацистів під час окупації Вінниці, відкрили в обласному центрі на древньому  500-річному єврейському цвинтарі, що знаходиться на Старому Місті.

Меморіал пам’яті євреїв міста Вінниці та Вінниччини, які загинули від рук нацистів під час окупації Вінниці, відкрили в обласному центрі на древньому  500-річному єврейському цвинтарі, що знаходиться на Старому Місті.

У скорботних заходах із вшанування пам'яті жертв нацизму взяли участь: генеральний директор равинського центру Європи рабин Ар'є Гольдберг, головний рабин Житомира і Західної України Шломо Вільгельм, головний рабин Вінниці та Вінницької області Шауль Горовіц, начальник управління у справах національностей та релігій облдержадміністрації Ігор Салецький, представники Вінницької міської ради, директор КП «Центр історії Вінниці» Олександр Федоришен, а також представники єврейських організацій та громадськості.

Ідея встановлення меморіалу її втілення належить рабину Шаулю Горовцю.

«Виповнилось 80 років небаченій трагедії в історії людства, коли тисячі людей були знищені лише за те, що вони «не такі»… Згадаємо та вшануємо сьогодні їх та зробимо усе від нас можливе, щоб подібні трагедії більше ніколи не траплялись. Вічна пам’ять усім загиблим», - звернувся до присутніх Ігор Салецький.

Директор Вінницького музею Голокосту Леонід Трахтенберг розповів про те, що на цвинтарі на Старому Місті були закатовані та розстріляні декілька сотень людей, але про це вдалося дізнатися лише з енциклопедії Голокосту, яку видали у 1985 році у Нью-Йорку.  До цього таємниця трагедії була закрита для нашого суспільства.

Вже 80 років несе в собі Україна нескінченне горе та глибоку пам'ять про трагедію Бабиного Яру в Києві, що стала символом "Голокосту від куль" у Європі.

Лише за два дні 29-30 вересня 1941 року там було розстріляно 33771 єврея. А майже за два тижні до цих трагічних подій, з 13 по 19 вересня 1941 року, у Вінниці було закатовано та розстріляно близько 15 тисяч представників єврейського народу, серед яких і кілька тисяч дітей... На жаль, місця поховання 1200 розстріляних єврейських юнаків та юнок, а також близько трьох тисяч євреїв Замостя та інших достеменно невідомі й донині ...

« Відомо, що на місця масових розстрілів на вулицю Максимовича тоді гнали євреїв зі Старого Міста… Але, щоб не «витрачати час», їх тоді зігнали тут на цвинтар і знищили… І ось врешті закрита ще одна «біла пляма» у трагедії вінницького Голокосту. Але, на жаль, ще близько 25 місць таких масових розстрілів та братських могил досі лишаються невідомими. Це кар’єри цегельних заводів, вінницька траса та інші», – повідомив голова Вінницької іудейської релігійної громади Ісаак Новоселетський.

Під час заходу представники іудейських релігійних організацій прочитали поминальні молитви коло меморіалу, а також біля пам’ятного знаку на старому кладовищі. Учні навчально-виховного комплексу «Ор менахем Вінниця» іудейської релігійної громади декламували вірші на знак пам'яті загиблих співвітчизників. Наостанок учасники заходу запалили на меморіалі символічні шість лампадок пам’яті та поклали до нього жалобні квіти й камінчики.