Засідання колегії служби у справах дітей обласної державної адміністрації

29 вересня 2021 року у приміщенні Вінницької обласної державної адміністрації, в переддень святкування Дня усиновлення в Україні та відповідно до плану роботи служби у справах дітей обласної державної адміністрації відбулося засідання колегії служби у справах дітей обласної державної адміністрації.

Тема засідання: «Забезпечення права дитини на виховання в сімейному оточенні – один із пріоритетів державної політики в сфері охорони дитинства».

У засіданні колегії взяв участь заступник директора Департаменту з питань захисту прав дітей та забезпечення стандартів рівності – начальник відділу з питань організації оздоровлення та відпочинку дітей Національної соціальної сервісної служби України – Вовк Володимир Семенович, який у своєму виступі наголосив на актуальних питаннях державної політики щодо розвитку системи соціального захисту дітей в Україні.

Перший заступник Голови обласної державної адміністрації – Заболотна Наталя Михайлівна, звернула увагу учасників колегії на досягнення  Вінницької області та проблемні питання у сфері забезпечення прав та захисту інтересів дитини.

У своїй доповіді начальник служби у справах дітей облдержадміністрації  – Дорош Тетяна Станіславівна відзначила роль служб у справах дітей, інших дотичних до проблем дитинства структур, у забезпеченні права дитини на виховання в сімейному оточенні.

У роботі колегії взяли участь заступники голів Вінницької, Гайсинської, Жмеринської, Могилів-Подільської, Тульчинської, Хмільницької районних державних адміністрацій, начальники служб у справах дітей райдержадміністрацій та заступники начальників служб у справах дітей райдержадміністрацій, а також начальники служб у справах дітей виконкомів сільських, селищних, міських рад територіальних громад (он-лайн).

 Зворушливим для всіх учасників засідання колегії став виступ матері-усиновительки з Вінницького району Робакідзе Світлани Василівни, яка розповіла про досвід сім’ї щодо виховання 12 дітей.

 День усиновлення відзначається щорічно 30 вересня, починаючи з 2009 року, відповідно до Указу Президента України, у якому наголошується суспільна значущість усиновлення у забезпеченні права кожної дитини на виховання в сім’ї. Мета відзначення цього свята полягає в підтримці та розвитку національного усиновлення. Діти, насамперед, потребують теплоти, любові та сімейного вогнища.

Це свято доброти і милосердя, яке невипадково збігається з днем християнських святих Віри, Надії, Любові та матері їх Софії. Це національне свято усиновителів, опікунів, прийомних батьків, батьків-вихователів, які прийняли в свої сім’ї дітей, які при різних обставинах втратили свої рідні сім’ї.

 На теренах Вінницької області вживаються заходи щодо забезпечення прав дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, на виховання у сім’ї.

Так, із 2243 дітей-сиріт та, дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на обліках служб у справах дітей області, 2101 дитина влаштована в сім’ї громадян України. З них, 1568 під опіку/піклування, 533 в ПС, ДБСТ, 103 дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, перебувають у закладах інституційного догляду.

Станом на 1 вересня 2021 року сімейними формами виховання охоплено 93,5 відсотка дітей-сиріт та, дітей, позбавлених батьківського піклування.  Відсоток дітей цієї категорії залишається практично стабільним по відношенню до загальної кількості дитячого населення і становить 0,8.

В області, в середньому, статус дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, отримує щорічно 300 дітей. З початку 2021 року цей статус отримало 148 дітей.

Пріоритетною формою сімейного виховання є усиновлення. Так, у 2018 році відбулось 42 усиновлення, з них 32 громадянами України, 10 – іноземними громадянами; у 2019 році – 52 усиновлення (41 громадянами України, 11 іноземними громадянами); у 2020 році - 29 усиновлень (20 громадянами України, 9 іноземними громадянами); 2021 - 15 усиновлень (13 громадянами України, 2 іноземними громадянами).

Сьогодні на обліку дітей, які можуть бути усиновлені у Вінницькій області 559 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. З них, 379 дітей старші 11 років; мають братів і сестер - 395, 55 - дітей з інвалідністю. Із 559 дітей, що перебувають на обліку з усиновлення, 459 дітей уже перебувають в сімейних формах виховання: під опікою/піклуванням, в прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу. Загалом по області щорічно 70 відсотків дітей–сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, виховуються в сім’ях опікунів/піклувальників. Станом на 1 вересня 2021 року в області під опікою/піклуванням виховується 1568 дітей, влаштовано під опіку 108. Із 1156 опікунів/піклувальників родинний зв’язок з підопічними мають 1065.

Набула розвитку і така форма сімейного виховання як прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу. За останні три роки показники стабільні. Так, у 2018 році створено 11 ПС, 2 ДБСТ, влаштовано та довлаштовано 74 дитини; у 2019 році – 7 ПС, 2 ДБСТ, влаштовано та довлаштовано 74 дитини; у 2020 році – 9 ПС; 6 ДБСТ, влаштовано та довлаштовано 84 дитини; у 2021 році – 3 ПС, 3 ДБСТ, влаштовано та довлаштовано 33 дитини. Загальна кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського виховання та осіб з їх числа у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу складала: у 2018 році 640 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, у 2019  –  634 дитини,  у 2020  – 657 дітей,  у  2021 –  658 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа.  Створено та функціонувало у 2018 році 57 ДБСТ, 135 ПС,  у 2019 році – 57 ДБСТ,  134 ПС,  у 2020 – 60 ДБСТ,  132 ПС,  у 2021 – 63 ДБСТ, 128 ПС.

У 10 територіальних громадах області, із загальної кількості – 63, така форма як прийомні сім’ї та дитячі будинки не функціонує. Станом на 1 вересня 2021 року у Вінницькій області 131 дитина – сирота та дитина, позбавлена батьківського піклування, потребує влаштування до сімейних форм. Із вищезазначеної кількості – 43 діти з інвалідністю.

Отже, забезпечення права дитини на виховання в сімейному оточенні потребує вдосконалення і більш ефективної роботи. Це і супровід сімей опікунів/піклувальників, прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, низький рівень доступності в опікунів/піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів до психологічних послуг в територіальних громадах. Потребує постійного контролю облік дітей, що мають право бути усиновленими, в міських територіальних громадах.

 Прийняття дитини у родину – це важливий та відповідальний крок, який потребує великої духовної сили, віри, надії, любові та мудрості. Такі батьки заслуговують на велику повагу та пошану. Доброта і любов – головне, що ми повинні дарувати нашим дітям. Адже діти – це наша надія і наше майбутнє. Щоб ця надія здійснилася, ми повинні пам’ятати про свою відповідальність, піклуватися про кожну дитину та її долю, особливо про дітей, які залишилися без батьківської опіки. Турбота про них – наша спільна мета, обов’язок суспільства і держави.

 В переддень свята бажаємо батькам і дітям міцного здоров’я, віри у добро, натхнення, терпіння і обов’язково любові. Нехай у Ваших домівках завжди панують спокій і затишок, нехай Ваше життя буде безхмарним та заможним.